אדנית פורחת ומשמחת
דלת הברזל החדשה של המשרד שלי הגיעה ומיד הבהירה שמה שחסר לה בשביל להיות מושלמת זאת אדנית גדולה ושופעת. כזו שתקדם בחיות וצבע את הבאים. תהיה מגוונת ושופעת כמו אחו קטן.

נזכרתי באדניות העצומות המוצבות בהולנד בין פתחי הבתים למדרכה הצפופה. ממש גינה בקופסה, לכזאת בדיוק ייחלתי וקפצתי למשתלה.

חזית אנכית

אם גם אתם רוצים להשתתף בחגיגת האביב שחולף כאן לרגע ולהתרענן בפריחה וירק שימשיכו וישמחו אתכם גם כשהצהוב יחזור למלוך כאן, אלו העקרונות שיעזרו לכם ליצור אדנית מנצחת.

לקראת החג זאת יכולה להיות גם מתנה מדהימה שכל מארחת תשמח לקבל.

לאן מיועדת האדנית. לפני הכול חשוב לזהות לאיזה אזור מיועדת האדנית. האם הצמחים יהיו חשופים לשמש ישירה וקופחת, שמש ישירה לשעות בודדות וצל בשאר היום או צל מלא, כמו האדנית שלי, שממוקמת בחזית הצפונית של הבית. את סוג הצמחים קריטי להתאים לתנאי השמש אחרת לא ישרדו (במקרה הרע) או לא יפרחו (במקרה הפחות רע).

כשאנחנו מיעדים אדנית לתליה בחלון נעדיף צמחים נמוכים ונשפכים, כי לא נרצה שיסתירו לנו את האור והנוף. לעומת זה אדנית שמיועדת לעמוד על הרצפה רצוי שתהיה גבוה ועמוקה ותאפשר שתילה של צמחים שיתפסו גובה (50-80 ס”מ) ונוכחות.

עתודת מים. נושא כאוב שצריך לדבר עליו הוא השמירה על רציפות ההשקיה. רוב האדניות לא מחוברות למערכת השקיה האוטומטית ותלויות בהשקיה ידנית שאם נזניח תהפוך את האדנית הפורחת שלנו למצבת אשמה וכיעור כואבת. לכן בכדי להאריך  את חיי הצמחים גם אם פספסנו כמה ימים מומלץ לצור “בנק מים”, מים שינוקזו למטה לצלוחית או תחתית ובמקום להישפך החוצה דרך חורי הניקוז יאגרו בתחתית. כך בעתות מצוקת יובש ייהנו הצמחים מהרזרבות מבלי להרקיב את השורשים.


לפני שתילה

מאחר והאדנית שלי היא יותר מיכל עמוק מאוד, מילאתי את התחתית בשק אבני טוף דרכם יחלחלו המים ויאגרו. יתרון נוסף הוא הגבהת האדמה. כך החלוקה היא שליש אבני טוף ושני שליש אדמה דשנה.

אדמה וטוף

איך לבחור את האדנית. אני ממליצה לכם לא להתפשר על אדניות הפלסטיק הפשוטות. במקרה הזה יש להסתכל בקנקן ולא רק במה שבתוכו. יש היום מבחר עצום של סוגים וגימורים. האהובות עלי הן דמויות הבטון או מחופות העץ בסגנון נקי ומודרני.  עציצים ואדניות קרמיקה עם גלזורה איכותית יתנו טאץ’ כפרי ויראו גם הן מצוין. אם יש מספר רב של אדניות ועציצים  עדיף ללכת על קו אחיד ולבחור את אותו גימור לכל המכלים. המון המון קסם יש בחפצים ישנים שעברו הסבה למכלי שתילה (כמו שתראו בדוגמאות שהוספתי למטה).

איך לבחור את הצמחים. כמו שהזכרתי כבר, חשיבות עליונה יש לבחירת צמחים המתאימים לתנאי המחייה (אור, שמש ישירה, עומק האדמה). מעבר לזה זה תלוי בטעם ובסגנון האישי שלכם. אני אוהבת לשלב מבחר של צמחים שונים. את הגבוהים למקם מאחור, מקדימה לשלב צמחים נמוכים או עונתיים שיתחלפו. אם האדנית /עציץ גבוה או תלוי מגבוה מומלץ לשלב צמחים “נשפכים” שירשימו ויעשירו.

פרחים

הנה עוד כמה אדניות ועציצים שפשוט אי אפשר שלא לאהוב.

myfrenchcountryhome

via my french country home

עציצים במגרות

via pinterst

בדלי ירוק

via pinterest

אמנון ותמר באדנית פח

via my projects and finds


באמבטיה
via garage sale gal

בבול עץ

via sciencephoto

במריצה

via home talk

אדנית אבן

via flickr

ולסיום טעימה קטנה מהאביב הרגעי שמשתולל כאן. עוד חודש יהיה נעים להיזכר….

תורמוסים