האירוח יוצא מהסלון

אחרי שבקיץ החום והשמש הקופחת גרמו לנו לסגת למרחבים ממוזגים, עם בוא הסתיו, האוויר הטרי והאור המרוכך מזמינים לחזור וליהנות מהגינה או המרפסת, לרענן את התחזוקה, ולשתול ולזרוע לקראת הגשמים הקרבים.
תקופת החגים היא הזמן המושלם להתמלא במוטיבציה, 'להוציא את האף' החוצה ולרענן את הגינה.

ההתחלה, כמו תמיד, היא בניקיון יסודי. מנכשים את הצמחים שהתייבשו ונפטרים מחפצים מיותרים שהונחו בפינות אקראיות.
פעמים רבות הופך מרחב חיצוני לא מטופח לאזור אחסון ובלגן של חפצים שנוח להרחיק מהבית.
אם אתם לא באמת מנצלים את הגינה או את המרפסת, הסתיו הוא הזדמנות נפלאה לתכנן אותן מחדש ולרענן כך שיהיו נוחות ומזמינות לשימוש.

מטבח החוץ והגן של MY OUTDOORS

 

סידור המרחב
את שולחן האוכל מומלץ למקם כמה שיותר קרוב למטבח הביתי כדי להקל על הוצאת המזון והכלים לעריכת השולחן בחוץ, ובקרבה נוחה, אבל לא קרוב מדי – למטבח החיצוני, על מנת שלא לסבול מהעשן ומחום הגריל. הצמדת מטבח החוץ לגדר או למעקה חוסכת מקום.
ניצול רב תכליתי של אזורים בחוץ מאפשר גמישות ודינמיות שממקסמים את ההנאה מהשטח בהתאם לצורך ולאירוע (בעיקר בשטחים קטנים), למשל, כדאי להשתמש בכיסאות נערמים או בריהוט קל משקל שפשוט לנייד. אם אין הרבה מקום שמאפשר למקם שולחן אוכל גדול וקבוע – דלפק או בר צרים יתנו את המענה שיאפשר להגיש כיבוד בצורת מזנון או ליהנות מכוס יין בשקיעה.
אל תחששו לשלב אכילה עם השתרעות, בחוץ אפשר ורצוי להיות פחות פורמליים. שולחן נמוך בפינת ישיבה יכול לשמש גם להגשה של כיבוד.


הצללה
תנאי בסיסי להנאה מהחוץ באזור חם כמו שלנו. הצללה יכולה להתקבל מאלמנט קבוע כמו פרגולה, או נייד כמו שמשיה. עצים גבוהים וצפופים נותנים את ההצללה הנעימה ביותר, עץ התפוז העצום שלנו לא רק מאציל על סביבתו צל אלא מפנק אותנו – אפילו בשיא הקיץ – בכחמש מעלות פחות כשיושבים תחתיו. גפן משתרגת מעל סוכה ומלאה עלווה נותנת גם היא פתרון נהדר בקיץ, ובחורף, כשעליה נושרים והיא עומדת במערומיה, אפשר ליהנות מקרני
השמש המלטפות.


תאורה
לגינה נדרשת תאורה משתנה, למילוי תפקידים שונים. באזורי עבודה כמו מטבח חיצוני או שבילי מעבר נדרשת תאורת שטיפה חזקה, באזורי ישיבה יהיה נעים יותר עם תאורת אווירה רכה.
חשוב לא לשכוח להאיר את הצמחייה לכל עומק הגינה כדי ליהנות מהמרחב והיופי גם כשחשוך.


חומרים
אני תמיד מעדיפה חומרים טבעיים – עץ, אבן, ברזל או בטון ישתלבו יחד ויצרו תחושה אורגנית טבעית וזורמת. התגובה של החומרים הללו לאיתני הטבע, לשמש ולגשמים תיתן להם אופי ויופי עם חלוף
השנים. יחד עם זאת מומלץ לקחת בחשבון שאם רוצים להאריך את משך החיים של ריהוט מעץ או של ריפודים מבד עדיף למקם אותם באזור מוגן עם הצללה ולכסות כשמזג האוויר קיצוני במיוחד.
גינון
כל אחד יכול! בשביל להצליח הכי חשוב לסדר מערכת השקיה אוטומטית ולא לסמוך על הזיכרון, הפניות או חוש המידה שלנו.
באופן טבעי גינות ים תיכוניות הן החסכוניות, הטבעיות והיפות ביותר לאזורנו. גם בגינה חשוב להתייחס לחלל וליחס בין האלמנטים השונים שמרכיבים אותה. יצירת עומק ומדרוג של גבהים ועומקים של צמחייה, שילוב של בין עצים גדולים שמהווים עוגנים לשיחים וביניהם פרחים עונתיים תהפוך את הגינה לעשירה.
כשמתבוננים בעונות החולפות שעוברות בגינה זוכרים כי תמצית החיות היא בהשתנות. כזה הוא הטבע וכזה הוא טבעו של האדם.
מונוטוניות חד גונית מייצרת סביבה סטרילית שמקהה את החושים ומרדימה את הלב. אין כמו הגינה לרתק אותנו להשתנות שבאה עם עונות השנה המתחלפות.

אני מאחלת לכולנו שנה טובה ומתוקה, מלאה בהרבה הזדמנויות להנות בחוץ יחד, בחברה טובה.

# מתוך פרק הסתיו בספר שלי 'חיים ים תיכוניים'

צילמה בכשרון יפעת גולן