זמן זיתים

ביקור מרגש ביום חורף שמשי ב"זמן זיתים", כרם הזיתים של משפחת אקרמן בבית לחם הגלילית ושיחה של כמה שעות עם יוסי וגלית ביתו ממנה יצאתי מוקסמת , הביאו אותי לחפש התחלה לפוסט הזה. אבל לסיפור של "זמן זיתים" ומשפחת אקרמן אין "התחלה", הוא יותר סיפור על המשכים והמשכיות.

נוף

כארבע שנים לפני שיוסי אקרמן פרש מתפקידו כנשיא ומנכ"ל אלביט מערכות הוא התחיל לחשוב ולתכנן את פרישתו. לצייר לעצמו איך היה רוצה שהפרק החדש בחייו יראה. כשהחליט כי הוא רוצה לחזור לחיים חקלאיים וליצר שמן זית איכותי, הקדים לנטוע 1000 עצים שיתחילו לתת פרי לכשיפרוש.  אחרי כמעט שני עשורים כאחד מהמנכ"לים המובילים במשק, עם פרישתו לפני שמונה חודשים, הוא החליט לחלק את חייו לארבע חלקים שווים: מטע הזיתים ויצור השמן, לימודים, התנדבות ומשפחה.

יוסי קוטף

גלית אקרמן

על ארבעתם הרחבנו לשוחח תוך טעימות שמן זית משובח עם לחם, מלח, פרמזן וירקות טריים. לא יכולנו להישאר אדישים לתשוקתו הסוחפת לשמן הזית וכישרון הסיפור שלו שהשאירו אותנו מרותקים.

טעימות שמן

המילה "ערכיות" קצת זרה לצערי להוויה של ימינו כשרייטינג, רווח, דילים וספינים מנהלים את חיינו. לכן כשאני פוגשת בדבר האמתי, אנשי מעש, מרובי זכויות והישגים שחיים בפשטות וכנות ערכים של שורשיות, משפחה, עבודה ועשייה, התנדבות, תרומה לזולת וקרוב לבבות אמתי בין אנשים – ואת כל זה יוצקים לשמן המעולה שהם מייצרים , אני פשוט מבינה שנתקלתי במשהו נדיר ואיכותי במיוחד שהחלטתי לא לשמור רק לעצמי ולשתף בו את כולם.

היום ארבע דורות מעורבים בגידול יצור ושיווק הזיתים והשמן. כששואלים את יוסי מתי ההשקעה תחזיר את עצמה הוא אומר שמבחינתו היא החזירה את עצמה מזמן. בנותיו שחזרו לכפר עם משפחותיהן, הקרבה לנכדיו ואין ספור האנשים שפגש והכיר בשנה האחרונה הם רווח מופלא ובלתי צפוי עליו הוא מתענג יום יום.

את השמן הוא מסרב לשווק דרך חנויות. כשמתקשרים ומזמינים שמן, אפילו אם זה רק בקבוק, יוסי ימצא את הדרך לאספקה אישית.

אספקת השמן

התרשמתי שבאופנים רבים מבחינתו השמן הוא רק האמצעי. אמצעי לליכוד המשפחה, לקרבה לאדמה, להכרות אישית עם אנשים, להחלפה של רעיונות והשקפות עולם ולקרוב לבבות. החל בביקורים של קבוצות "תגלית" ועד ביקורי רבנים.

החלום שלו הוא לעזור לפתח ולטפח "תרבות שמן זית" בדומה ל"תרבות היין" שהתפתחה מאוד בארץ בשנים האחרונות. להצעיד את הענף טכנולוגית לסטנדרטים מודרניים שיאפשרו להפיק את השמן האיכותי ביותר

יוסי מבקבק

ולהעשיר את הציבור בידע לגבי סגולות השמן וטעמו המשובח בדומה לתרבות השמן המצויה באיטליה, בה כל ארוחה נפתחת בצלוחית שמן זית וחומץ בלסמי על השולחן.

שני זני זיתים מגדלים האקרמנים. פיקואל וקורטינה. מהם הם מייצרים שני שמנים:

פיקואל – שמקורו בחבל אנדלוסיה שבספרד, שמן זית מתקתק ופירותי, עם עמידות גבוהה לפירוק בחום. מכיל כמות גדולה של חומצה אוליאולית, הידועה בתרומתה להורדת כולוסטרול ופוליפנולים (אנטי אוקסידנטים).

קורטינה – שמקורו בדרום איטליה, בעל טעם עדין ופירותי, עם ניחוח של זית ותפוח. בעל אחוז גבוה של נוגדי חמצון, חומצה אולאולית ואומגה 9. מתאים למי שאוהב את טעמו הארומטי של השמן.

מתאים למי שאוהב את טעמו הארומטי של השמן. אני אהבתי אותו מאוד. כשטועמים את השמן נקי, רק עם פת לחם, מגלים את האופי השונה של הטעמים. הקורטינה התגלה כשמן מפתיעה ופיקנטי.

צילום גלית אקרמן

צילום : גלית אקרמן

מסתבר שהזית הוא פרי עדין ותובעני ואיכותו של השמן נגזרת מרשימה של כללים עליהם יש להקפיד על מנת לקבל את השמן הטוב ביותר:

– איחור במועד המסיק עלול להשפיע על טעמו של השמן.

– מרגע ניתוקו של הזית מהעץ, מתחיל להיגרם נזק לפרי. על כן, יש להגיע לבית הבד תוך זמן קצר (שעות בודדות). המקפידים, מביאים זיתים לבית הבד פעמיים ביום.

– חימום השמן גורם להפקה של עד 30% יותר שמן אולם הופך את השמן לרעיל!  (מכאן המושג כבישה קרה). לכן נדרש פיקוח קפדני של התהליך, מתחילתו ועד סופו.

– בבית הבד יש לדאוג לאחסון בתנאים אופטימליים, במכלים עשויים נירוסטה, מקום חשוך והטמפרטורה מבוקרת. כך מבטיחים את איכותו, טעמו וערכיו התזונתיים של שמן הזית.

– גם בבית חשוב להקפיד על אחסון השמן. רצויי לרכוש את שמן הזית בפחים של עד 5 ליטר, או בבקבוקים עשויים זכוכית כהה. יש לאחסן אותם במקום חשוך וקריר ולהקפיד על סגירה הרמטית, למניעת התחמצנות השמן.

– ערכו הבריאותי הגבוה של שמן הזית, נובע מתכולה גבוהה של חומרים נוגדי חמצון (פוליפנולים) וחומצה אולאית. לחומרים אלה השפעה חיובית על רמת הכולוסטרול, שומנים, מערכת כלי הדם והלב, הזדקנות תאי הגוף ועוד.

אהבתי במיוחד את תשובתו של יוסי לשאלה למה נבחר השם "זמן זיתים". "כי עכשיו זה הזמן שלי" הוא ענה. כשהוצאתי בבית את הבקבוק מהשקית התנוסס עליו ההסבר בהרחבה…

אריזות שמן

אם עלה בכם החשק לשמן זית מעולה באמת, אתם מוזמנים ליצור קשר דרך דף הפייסבוק של "זמן זיתים".  או להתקשר להזמין אצל גלית 054-9993007