מבשלים סתיו עם מיכל קורן

הסתיו שלנו קצר והפכפך, בין חמסינים יבשים וממטרים פזורים הוא בהחלט תקופה נפלאה להנות מהגינה והמרפסת. להתפעל מהצמחייה המתאוששת, לקחת נשימה עמוקה של אוויר עמוס ריחות אדמה טרייה ולהעז ופלרטט עם אש פתוחה וצבעונית.

בשבילי יש כוהנת בישול חוץ אחת, שההתבוננות בה מלהטטת מסביב לאש, יוצרת אווירה, חוויה וטעמים נפלאים, תמיד ממלאת אותי בהשראה.

כי בעיניי פשטות היא הרמה הגבוה ביותר של תחכום, והיכולת של מיכל קורן, לזקק בכל מעשה ידיה את מה שטוב באמת ולהתעלם מרעשי רקע, היא איכות כובשת. החצר היפיפייה שלה מכילה ומשקפת את הגישה הטבעית הזו לנוף ואת האהבה הגדולה שלה לאירוח. היא עושה קסמים ובוראת מטעמים בנונשלנטיות כובשת, ובמטבחי החוץ שהיא יוצרת עם אביחי יש לדעתי בשורה של ממש. החיבור בין החומרי והפונקציונאלי למומחיות הנדירה שלה בבישול חוץ והנדיבות בה היא מלמדת את לקוחותיה, פותחת להם את ההזדמנות להעשיר את החיים מחוץ לקירות הבית.

my outdoors kitchen

 

בצהריים סתוויים (שהיו יותר חמימים מקרירים) בישלנו יחד בניצוחה האנרגטי, ארוחה נפלאה. כשהיא מרחפת בין צליה, לישה ומזיגה של עוד כוס יין, ביקשתי ממנה שתספר קצת על עולמות ההשראה והתוכן של עבודתה:

הדרך–  המשאלה לחבר בין תחומי העניין השונים שלי והצורך להעניק שמחה לאנשים הסובבים אותי הם אלו שהובילו אותי תמיד לאורך מסלול היצירה והעשייה בחיי המקצועיים. הכמיהה שלי למרחבים חקלאיים ולנוף פראי, יחד עם ההנאה הגדולה מהחיים בחוץ ואהבתי לאסתטיקה הביאו אותי ללימודי אדריכלות גנים ונוף, אך בזכות האהבה לאירוח ולבישול והעיסוק בהם שמלווים אותי עוד מילדות, הקמתי בתחילת שנות ה־ 90 מיזם חלוצי של גלריה לקרמיקה ומסעדה בשטח חקלאי בכפר הס בשם "כד קפה" ומצאתי את הדרך לשלב בין כל האהבות הגדולות שלי יחד.

המסע המשיך להקמת "חגיגה בכפר", שהיה בית מארח לאירועים בעלי אופי וסגנון מיוחד שנגזרו מחיבור חזק בין הנוף הגאוגרפי והשפה הקולינרית שמאפיינים את אגן הים התיכון. בחירת חומרי הגלם, טכניקות הבישול והמנות ששיקפו כולן את הקשר למקום. שותף משמעותי לדרך היה חנוך פרבר ז"ל, לו אני חבה את חיזוק הזהות הקולינרית שלי.

האני מאמין–  אחרי שני עשורים חיפשתי דרך להנגיש לכולם את חווית האירוח בחוץ, במרחב הפרטי של כל אחד. ליצור את התשתית להתרחשות הקסם הגלום במפגש בין נוף, אנשים, בישול ואירוח, כל אחד בנווה שלו "תחת גפנו ותאנתו".

העיסוק שלי–  כך הגעתי למעצב ההולנדי Piet Jan Van den Kommer , הדמות מאחורי מותג מטבחי החוץ WWOO . פיט לקח את האלמנט הקווי בגן, שתפקידו לתחום, לגדר, להפריד ולהגדיר והפך אותו למגרש משחקים שמשמש לעשייה וליצירה פונקציונלית תחת ההגדרה "מטבח חוץ". המטבחים שלו בנויים כאלמנטים מודולריים מבטון במגוון גדלים וברמת גימור מאוד גבוה. משולבים בהם מתקני בישול, אביזרים ותאורה. הרגשתי שמצאתי את האובייקט המושלם שמאפשר לברוא מרחב שייתן ביטוי אישי לרצון של כל אחד ליהנות משגרה חווייתית ויצירתית של בישול ואירוח בחוץ. כשפיט נעתר לבקשתי להיות הנציגה שלו בישראל הייתי מאושרת. הבאת שיטות היציקה והידע של WWOO לארץ פתחה בפנינו את הרחבת המעגל לעיסוק משפחתי משותף. אביחי, בעלי, הקים את בית היציקה שלנו והפך להיות היצרן המקומי של האלמנטים מהם מורכבים המטבחים אותם אנחנו גם מובילים ומתקינים בבית הלקוח.

מקור ההשראה שלנו נובע מהרצון לטפח ולהקנות ידע, אנחנו מלווים את הלקוחות החל מתכנון המטבח ולאחר התקנתו גם בהנחיה להטמעתו בשגרת היומיום. מלמדים טכניקות הדלקת אש וניצול מקורות החום במתקנים להכנת אוכל משובח ואיכותי, תכנון תהליכי עבודה בחוץ ומציעים מחומרי בעירה ועד כלים לבישול והגשה שמותאמים לאכסון ועבודה בחוץ, להשגת אירוח שלם שכולו – כיף.

בשבילי אורח חיים ים– תיכוני הוא קודם כל ההזדמנות ליהנות מתשעה חודשים של מזג אוויר ממוזג ונוח. האפשרות להרחיב את אזור המחייה שלנו החוצה, בין אם זו מרפסת, גג, גינה קטנה או חצר גדולה. על ידי השקעה של מחשבה ויצירתיות אנחנו מגלים שהחוץ הים תיכוני שלנו מייצר אווירת חופש ויציאה מהשגרה, שמחכה לנו ממש מעבר לדלת.

לארוחה הסתווית שלנו הכנו:

אומנם יש לנו סתיו קצר, אבל אחד הפינוקים שהוא מזמן לנו הם ביכורי ירקות חורף ראשונים שניתן למצוא בשווקים, קטנים ועזי טעמים. סלקים, לפתות, שומר, קישואים וחצילים שמגיבים נפלא לטיפול בחום אש גלויה. עם מעט שמן זית מהמסיק הראשון ומלח אטלנטי שמדגישים את טעמם המשובח. הכנו מבחר מהם כבסיס לפיצות ריחניות שנאפו בטבון ולקינוח גלט (טארט) פירות סתיו.

 

 

 

וככה היא יצאה מהטבון, חמה ריחנית ומתפצפצת, וכל כך, כל כך טעימה !

 

 

 

באחר הצהריים הנפלא הזה חגגנו יחד את הסתיו על שלל צבעיו וטעמיו, את הידידות ושמחת העשייה המשותפת, ואת הנחת משמחות קטנות וכל כך זמינות שמחכות לכם ממש על מפתן הבית.

אם אתם מאחלים לעצמכם להפוך את הגינה או המרפסת הפרטית שלכם למרחב מחייה נוסף, אני ממליצה לכם להיכנס לקישור ולהכיר מקרוב את MY OUTDOORS, מותג מטבחי החוץ של מיכל ואביחי.

להתרשם מקרוב ולטעום את מעשיי ידיה של מיכל, תוכלו באחת מאירועי 'רשימת מכולת' שהיא מארחת בחצר.

 

תודה גדולה ל יפעת גולן שצילמה ואצרה את הרגעים האלה.

# הראיון והמתכונים מתוך הפרק על הסתיו בספר שלי 'חיים ים תיכוניים'