קולקציית הצבעים החדשה שעיצבתי לנירלט

 

רגע לפני ראש השנה, כשחדוות ההתחדשות ממלאת את האוויר, אני משיקה עם נירלט את 'קולקציית עונות השנה' אותה יצרתי עבור החברה בהשראת הספר שלי 'חיים ים תיכוניים- ארבע עונות בבתים שיצרה ליאת הדס'.

בספר, לצד אחד עשר בתים שתכננתי ועיצבתי, פרשתי גם את והשקפת עולמי על תרבות ואורח חיים שהתעצב על ידי הקשבה עמוקה לטבע, סנכרון עם עונות השנה והענקת חשיבות לחיי קהילה ומשפחה. חיים ים  תיכוניים שמקדשים את ההנאות הקטנות, את השמחה שנובעת מחוויות חושיות, מטעמים, מצלילים ומריחות שעוטפים את הבית והחצר ומהאנשים הקרובים איתם אנחנו נהנים משפע שנמדד לא רק בחומר אלא בעיקר בחוויה.

מזג האוויר הנוח והממוזג לאורך רוב השנה, אפשר תרבות של שפע  ונוחות באזורנו. החיים החקלאיים שהוכתבו על ידי עונות השנה, השאירו פנאי ואמצעים להתפתחות תרבויות משגשגות שאפשרו חיים תוססים ונינוחים שהשפיעו באופן טבעי גם על השתרשות  צבעוניות חמה ואופטימית לאורך חופי הים התיכון. תחת שמים גבוהים ואור בהיר וחזק ששוטף את הכל .  צבעוניות זו משקפת את הטבע הים תיכוני במלוא יופיו.

בבסיס מככבים גוונים כחולים של  ים ושמים, חומים של אדמה חרושה והרים רחוקים, גוונים עשירים של ירוק וזהוב של שדות חיטה, חמניות וקיץ.

תשעת הגוונים שבחרתי לכל אחת מארבע  סדרות הצבע שבקולקציה משקפים גם הם ערכים אלו.  תוכלו ליישם אותם כצבע לקיר, לצביעת רהיטים, ברזל או טיח.

השימוש בצבע הוא אחד מתענוגות החיים הזמינים ביותר. צבע משפיע על מצב הרוח, יוצר אווירה ומרומם את הנפש. הוא נותן ביטוי מידי וזמין ליצירתיות וחופש הבעה.

צבעים מקיפים אותנו וממלאים את חיינו, אבל לא צריך לקחת את זה כמובן מאליו. עד המהפכה התעשייתית  צבע היה נדיר והיה לנחלתם הבלעדית של עשירים ומורמים מעם,  בעוד שרוב האנשים חיו חיים מונוכרומטיים בגווני אפור ובוץ מלוכלך….

בשבילי צבע הוא מנעד אין סופי של ניואנסים ואפשרויות, גוונים וגווני גוונים, טקסטורות, חומרים, דרגות שקיפות ועומק, ברק ועמימות. העיסוק היום יומי שלי עם צבע, הדילמות וההתנסויות הרבות הביאו אותי למסקנה אחת- אני אוהבת את כולם, הכל תלוי בקונטקסט ובדרך היישום.

כוחם של צבעים להאיר לא רק את סביבת החיים שלנו אלה גם את הנשמה הוא חד משמעי. לצבע  יש השפעה ישירה על האנרגיה, מצב הרוח והאווירה בבית ובגינה, לכן הוא תבלין חשוב שחבל לוותר עליו. כששואלים אותי מה הצבע האהוב עלי, אין לי תשובה חד משמעית. בשבילי היופי והקסם הם לא רק בבחירה של צבע, אלא בגוון המסוים.

לכל צבע יש אינסוף ניואנסים של עומק, החזר של אור ורוויה שנותנים לו את האישיות והאיכות שמייחדת אותו. כמובן שגם ההקשר בו משתמשים בצבע לא פחות חשוב, באיזה חומר הוא מקבל ביטוי, מה הטקסטורה שלו ועם איזה צבעים נוספים הוא אמור להשתלב.

שימוש בצבע לא חייב להיות עמוס ואינטנסיבי בשביל להיות דומיננטי. לפעמים דווקא צמח בוגונוויליה בודד בפריחה ורודה סוערת על רקע קיר לבן גורם ללב לעצור מלכת, כמו כרית צבעונית על  ספה צחורה דוממת. בפעמים אחרות, שימוש בצבעוניות מגוונת מאותה סקלת צבעים יכול לייצר קסם צבעוני, הרמוני ורגוע.

'סודות מקצועיים' :

– יותר מידי אופציות יכולות לבלבל. מומלץ לחזור הביתה עם לא יותר משתיים שלוש דוגמאות צבע ולא להיסחף.

– מומלץ לבצע צביעת ניסיון לא על הקיר אלא על חתיכת גבס או קרטון לבן מהסיבות הבאות:

* עדיף לבחון את הגוון על קירות שונים בבית ובשעות שונות של היום. בחינה של גוון בנקודה אחת עלולה להטעות מאחר ושנוי הפרמטרים של מיקום ושעה יכולים להשפיע מאוד על הרושם של הגוון בחלל.

* קירות חדשים "שותים צבע" ורק אחרי יישום של מספר שכבות ניתן יהיה להתרשם מהצבע האמתי.

* אם תצבעו כמה דוגמאות אחת ליד השנייה  על הקיר , הרושם שישאירו יהיה תלוי גם בסמיכות שלהם אחד לשני. יש להסתכל על כל גוון בנפרד.

* דוגמת צבע על קרטון תוכלו לקחת אתכם גם לסיורים בחוץ כאשר אתם רוצים לבדוק את ההתאמה לחיפויים שונים או לטקסטיל.

– אחרי הצביעה אל תיבהלו מהבחירה שלכם. אי אפשר להתרשם באמת מצבע עד שהוא לא משתלב בקונטקסט השלם של העיצוב. זכרו שבסוף מדובר באנסמבל שלם של גווני הקירות, הדלתות, הרצפה, הרהיטים, הווילונות והריפוד. 

– אני ממליצה לכם בחום לשמור קובץ עם בחירות הצבעים שלכם לכל הקירות, הרהיטים, הדלתות  והברזל בבית ובגינה. כך כשתרצו בעתיד  לשפץ או לחדש אותם תדעו מה היה המספר הקטלוגי שלהם.

תוכלו לראות עוד על השראה וצבע בסרטון שלי

https://youtu.be/IdC10rHtyCM