תכנון ועיצוב בית קטן עם נשמה גדולה במושבה

בפינת רחוב מעוקל עומד בית מלבני קטן עם גג אדום ותריסי עץ ממסגרים את חלונותיו. גינה ים תיכונית מלאה עצי פרי מצליחה להסתיר אותו מהעין ולשמור על פרטיות דייריו. הבית המקורי נבנה בשנות הארבעים של המאה שעברה עם תקרה נהדרת וגבוה. האתגר בתכנון מחדש היה ליצור חלל פתוח וזורם שיגדיל משמעותית את תחושת המרחב מאחר וכל קומה בת פחות משבעים מטר רבוע.

19 ספסל בגינה

הבית נוצר בדמות דייריו, יפיפיה וביישן, מוקפד אבל צנוע.

למרות הדחף האישי הראשוני שלי לפתוח את חזית הבית לגינה המקיפה אותו, הדיאלוג עם הלקוחות הבהיר לי שהם אנשים מיוחדים וקצת שונים בנוף. הם העדיפו לוותר על גדרות ולשמור את הגינה טבעית ופתוחה ואילו כחלונות לבית שנמוך ממפלס הרחוב וממוקם בחלק הפנימי של המגרש, נבחרו חלונות ותריסי עץ מלבניים בסגנון טוסקני ששומרים על פרטיות דייריו.

17 כסא נדנדה

ניצול מקסימאלי של המטרג׳ מחייב פתרונות יצירתיים. המנעות מחללי מעבר מיותרים כמו מסדרונות ומבואות משאירה יותר שטח נטו לפונקציות השימושיות עצמן. מאחר וכך שרותי האורחים ממוקמים מימין לדלת הכניסה ונפתחים אל הסלון. דלת יפיפייה ואטומה לחלוטין לרעש הוכיחה את עצמה ואיפשרה לנו לוותר על רהיט כניסה שישמש לחציצה כך שהחלל נשאר גדול ופתוח.

מהמטבח דרך הסלון לכניסה

 

שרותי אורחים

 

6 סלון מפינת העבודה

בסלון ספות קטיפתיות כחולות, משובצות כריות גדולות ומפנקות ושטיח קילים צבעוני מחמם את האווירה. הדבר הכי חשוב בשביל לשמור על תחושת מרחב בחלל הוא להתאים רהוט בקנה מידה נכון. אין סיבה למלא את הסלון בשולחנות קפה גדולים שיחסמו את המרחב. העדפתי שולחנות פליז קטנים וקלים שקל לנייד אשר השאירו הרבה אוויר ומקום.

בין המטבח לסלון קיר תלת מימדי המבליע בחלקו התחתון את השידה עליה עומדת הטלוויזיה בסלון ומצד המטבח מדפי עץ פתוחים לאחסון ותצוגה במטבח.

14 סלון

 

5 תמונה חצויה של המטבח והסלון

 

3 שולחן אוכל ומדפים

גרם המדרגות הוחלף במדרגות עץ על מסגרת ברזל שנוצלו כך שמצד פינת העבודה יש דלת סמוייה לאחסון ומצד המטבח ממוקמים תחתיו המקרר וארונות מטבח.

7 מהכניסה

פינת העבודה פתוחה לחלל, היא ממוקמת בין חדר השינה למדרגות ונהנית משפע של אור הנכנס דרך דלת הברזל של הפטיו הפנימי. ארון קיר גדול מתמזג עם הקיר באלגנטיות ונותן שפע של מקום אחסון.

מדרגות

 

8 מבט מלמעלה על פינת העבודה

 

פסנתר מהצד

במרכז המטבח כנגד קיר המדפים עומד שולחן האוכל. קיר המטבח מחופה זליג׳ מרוקאי כחלחל ומעליו הארונות העליונים צבועים בגוון הקיר כך שהם אינם מעמיסים על החלל ושומרים על תחושת הגובה. דלתות זכוכית שוטפות את המטבח באור ומזמינות לצאת לסעוד מתחת לפרגולה.

2 מטבח מבט לגינה

 

4 מטבח

רצפת ותקרת חדר ההורים מחופות עץ חם. ביום הצילום היה גשום ואפרורי. אור ארופאי רך שטף את החדר והלם את אווירת הבית.

11 חדר שינה אופקי

המקלחת הצמודה מחופה באותה דוגמה של אריחי זליג׳ כמו שרותי האורחים. ארון עץ איטלקי עתיק עבר הסבה והפך לארון הכיור.

מקלחת הורים

בזמן שקומת הכניסה עברה רביזיה רצינית כולל הסרת עמודים ותכנון מלא מחדש, הקומה העליונה עם חדרי השינה של הילדים שבגרו ועזבו את הבית נשארה מקסימה עם הגג המשופע כמעט כפי שהיתה. רק המקלחת הכללית שופצה.

ארון אמבטיה כללי

היתה לי הזכות והעונג לעבוד עם לקוחה בעלת טעם משובח ותשוקה אמיתית ליופי ואסטתיקה. כל פריט וכל פרט נבחרו בקפידה והם בעלי משמעות אישית לבעלי הבית.

12 שולחן עבודה עם מחברות של הדס שלום

אני מאחלת להם הרבה שנים של הנאה ונחת בבית המחודש, עבורי המסע המשותף היה תענוג מיוחד.

תודה נוספת לשי אדם על הצילום המופלא.