קריסמס בניו יורק

סיפור האהבה שלי ושל חוות הנמלים הגדולה בעולם, גוש הבטון הפלאי שהוא מנהטן, לא התחיל חלק.

בפעם הראשונה שהגעתי לניו-יורק, לפני שלוש שנים, הייתי מאוכזב ומופתע מהמימדים שלה.

תמיד שמעתי שזו עיר ע-נ-ק-י-ת, ע-צ-ו-מ-ה ושאי אפשר לראות את הקצה של גורדי השחקים שלה, אבל איכשהו, כשהגעתי לשם הכל היה נראה לי בדיוק בגודל הגיוני. לא קטן מדיי אבל בטוח שלא גדול מדיי. והרבה יותר מדיי אפור וחדגוני וקר.

 

לקח לי זמן להבין את הגאוניות בסדר המופתי של הכאוס העירוני של ניו-יורק. את זה שבכל רגע נתון אתה יכול למצוא בדיוק את מה שאתה רוצה ובמרחק של עד 10 דקות ברכבת התחתית ואת זה שלכל בלוק ולכל פינה יש את הגוון והאופי שלהם, את קהל היעד הייחודי שלהם ואת סוג האנשים שלהם וכל שנותר לך הוא להבין מי אתה באמת, מה מעניין אותך ומה אתה רוצה לראות, לחוות, לקנות או לעשות, וכך לסמן לעצמך נתיב.

מכיוון שאני מגיע לניו יורק המון, לאט לאט התרגלתי ולמדתי לזהות ולהנות מהבדלי הגוונים הקטנים של העיר בין העונות השונות, בחגים השונים ובמאורעות מיוחדים. עם הזמן גיליתי שלמרות הקיפאון והעובדה שקשה לשרוד את הבדלי הטמפרטורות בין החוץ והפנים – ניו יורק הכי צבעונית ומשגעת בשלושת החודשים אוקטובר-נובמבר-דצמבר.

באוקטובר, העיר מתקשטת בצורה טבעית עם בוא הסתיו – העצים מקבלים גוונים מטורפים של צהוב ואדום וחום ומתחילה שלכת מדהימה… כ"כ כיף לשוטט בסנטראל פארק ולראות את כולם מטיילים עם הכלבים שלהם או עושים ג'וגינג בין הסנאים שמשתוללים על העצים ומסביבם. הפארק נותן כזו שלווה קסומה בתוך ההמולה של החיים האורבניים שמקיפים אותו… ותמיד כיף לקחת בחוויה הזו חלק.

כאילו לא די בקישוטים הטבעיים, מקשטים הניו-יורקרים את חנויותיהם לקראת ליל כל-הקדושים שחל בסוף אוקטובר. לקראת המצעד של החג ואלפי הילדים שירוצו מדלת לדלת להציע תעלולים ולבקש ממתקים מופיעות מכשפות ודלעות בכל פינה והעיר מקבלת אוירה של טירה מכושפת. יש בהשתתפות הקולקטיבית והאומנותית הזו של כולם באוירת החג משהו כזה מלא בשמחת חיים שזה תמיד עושה אותי מאושר.

ברגע שחולף ליל כל-הקדושים ומזג האויר נהיה ממש חורפי מגיע הטירוף האמיתי. לקראת בהלת הקניות והסיילים של חג המולד מתחילה העיר לנצנץ במיליוני קישוטים לכריסמס – חלונות הראוה ה"חיים" של מייסי'ז וסאקס, קישוטי הכיכרות והבניינים המוזיקליים בשדרה החמישית, תצוגות החג המדהימות בחלונות הראווה של ברגדורף-גודמן ועצי חג-המולד מאירים מכל פינה. בסנטראל פארק ובבריאנט פארק נפתחות רחבות להחלקה על קרח לצלילי שירי כריסמס ולמרגלות בניין רוקפלר מוצב עץ עצום מימדים מקושט ברבבות מנורות, וכך הופכת מנהטן תוך שבוע לארץ-עוץ. הכל מקושט ומנצנץ, חגיגי ושמח ואם יורד שלג אז הכל מדהים פי חמש. ההליכה ברחובות העיר כשיש בהם כ"כ הרבה צבע ושמחת חיים הופכת לכזו חוויה ששווה לאבד את האף לטובת הרוח הקפואה. ואם תוסיפו לזה את הערמונים הצלויים שנמכרים בפינות הרחובות אז בכלל שווה לקפוא למוות בשבילם.

SAKS 5th AVENUE

LOUIS VUITTON

BVLGARY

CARTIER

ניו יורק מעניינת תמיד ויש מה לעשות בה בכל עונה ובכל שנה ובכל יום… אבל אם אתם רוצים לחוות משהו שאין אצלנו (חוץ מהקניות והמוזיאונים וההופעות והמיוזיקל'ז שיהיו שם כל השנה) אני מאחל לכם שתראו את הכריסמס בעיר הברקת… ואל תשכחו להביא מצלמה 😉